Ako rozoznať kvalitné obliečky
V posteli trávime tretinu života. Tú tretinu života, pri ktorej obnovujeme energiu, snívame, odpočívame alebo sa bavíme. Je preto nesmierne dôležité, aby sme sa pri týchto činnostiach cítili uvoľnene a pohodlne. K tomu prispievajú kvalitné obliečky, ktoré sú na dotyk hebké, spríjemnia spánok a následné vstávanie.
V posteli trávime tretinu života. Tú tretinu života, pri ktorej obnovujeme energiu, snívame, odpočívame alebo sa bavíme. Je preto nesmierne dôležité, aby sme sa pri týchto činnostiach cítili uvoľnene a pohodlne. K tomu prispievajú kvalitné obliečky, ktoré sú na dotyk hebké, čím spríjemnia spánok a následné vstávanie. Obliečky sú však denne veľmi zaťažované: musia vydržať používanie, pranie, sušenie a žehlenie stále dokola. Rozhodne si neprajeme, aby vybledli hneď po prvom, druhom alebo treťom praní. Preto sú na trhu vysoko kvalitné obliečky, ktoré vydržia túto záťaž aj viac ako desať rokov. Z dlhodobého hľadiska sú múdrou investíciou. Ako ich rozoznáme?
1. Materiál: dlhovláknitá bavlna
Uistite sa, že je tkanina vyrobená z kvalitnej dlhovláknitej bavlny. Krátkovláknitá bavlna alebo iné zmesi nikdy neposkytnú taký komfort a službu, ako prírodné dlhé vlákna. Všeobecne je najlepšou voľbou veľmi hustý bavlnený satén. Bavlnený satén je hladký s vysokým leskom a na dotyk je hodvábne jemný.
2. Hustota priadze
Najrozšírenejším meradlom hodnotenia kvality tkaniny je hustota priadze. Pozrime sa, ako rozlíšime zrno od pliev:
- Hustota výrazne pod 200 nití na palec štvorcový značí nižšiu kvalitu, ktorá nie je u obliečok zárukou dlhej životnosti. Takémuto materiálu sa odporúčame vyvarovať.
- Naproti tomu hodnoty od 200 do 300 nití na palec štvorcový signalizujú vysokú kvalitu, a zároveň tú najvhodnejšiu pre obliečky.
- Priamo hustota 300 nití na palec štvorcový sa radí na najvyššiu európsku úroveň.
Ak narazíte na vyššie čísla hustoty priadze, odporúčame vždy skontrolovať krajinu pôvodu a predávajúceho. Za hodnoty napríklad okolo 1000 nití na palec štvorcový je zbytočné vynakladať finančné prostriedky. Neposkytnú lepšiu službu ako kvalitné tkaniny s menšou hustotou, a sú zbytočne drahé.
3. Švy
Často prehliadaným a napriek tomu nesmierne dôležitým ukazovateľom kvality a trvanlivosti obliečok sú švy.
Skontrolujte:
- šev, ktorý lemuje okraje obliečok
- švy okolo okrajov vankúšov
- švy, ktoré lemujú okraje perín
Švy by mali byť šité tesnými rovnými stehmi s hustotou päť stehov na centimeter. V prípade, že sú stehy dlhé, je oveľa pravdepodobnejšie, že sa pretrhnú pri praní alebo každodennom používaní. Platí pravidlo, že čím viac je stehov, tým sú obliečky odolnejšie a vydržia roky opakovaného používania, bez toho aby sa zošité plochy strapkali či párali.
4. Krajina pôvodu
Ak hľadáte luxusný tovar, hľadajte na všitých etiketách alebo na štítkoch balenia ako krajinu pôvodu výrobku európske štáty s vyspelým textilným priemyslom ako napr. Taliansko, Francúzsko, Nemecko alebo Českú republiku. Hoci väčšina textilných výrobkov pochádza z krajín ďalekej Ázie (Pakistan, India, Čína a ďalšie), stále ide o štáty s nízkymi nákladmi na prácu a teda lacnejším (a menej kvalitným) spracovaním.
5. Cena
Posledným kritériom je cena a zdravý sedliacky rozum. Ak sa vám zdá cena primeraná tomu za čo platíte, je to v poriadku. Ak si ale hovoríte, že "je príliš dobrá na to, aby to bola pravda," potom obliečky zrejme v poriadku nie sú. Stojíme si za tým, že najlacnejšie obliečky nie sú dobrou voľbou. Rýchlo sa opotrebujú, farba zbledne po prvom praní, sú rýchlo opotrebované. Pritom je posteľná bielizeň vystavovaná veľkému zaťaženiu a ak majú v týchto každodenných skúškach niekoľko rokov obstáť, musia byť skutočne kvalitné. Veď ide o váš spánok a vašich najbližších.
Copyright © 2024 Glamonde - luxusné saténové obliečky. Všetky práva vyhradené.